מתחם המצודה הצלבנית היה מרכזו של הרובע של מסדר ההוספיטלרים. במצודה ישב ראש המסדר בעכו ועמו כ- 10-15 אבירים בכירים. המתחם כולל מספר גדול למדי של אולמות ומתקנים (ראה להלן: מפת המצודה הצלבנית) כדלקמן:
מסומנים במפה באותיות אדומות ובמספרים כחולים
א. אולמות האבירים (האולם הצפוני) – ששה אולמות רצופים וגדולים בצפון המצודה, אשר שימשו, לפי גולדמן (1), כקסרקטין לחיילים הצלבנים. הוא משער שכל אחד מן האולמות יועד לצלבנים בני אחת הארצות, על פי שפת-דיבורם. לפי סברה אחרת (2), הנשענת על מספר קטן מאוד של כניסות קטנות ומספר קטן של חלונות קטנים, שימשו האולמות כמחסנים לנשק, למזון, לפריטי לבוש, יריעות שונות וכיו"ב ואולי גם, לפחות בחלקם, כאורוות לסוסים. מאחד האולמות יש פתח בקיר הצפוני, הפונה אל החפיר הצפוני. הכניסה  הראשית למכלול אולמות זה היתה באגפו הדרומי של האולם הגדול ביותר (השני מצד מזרח) וכאן גם היה המעבר, וכנראה גם קשר פונקציונלי, אל הדורמיטוריום. משערים כי האולם נבנה על גבי החומה מן התקופה המוסלמית הקדומה (5).
ב. אולמות קטנים ממערב לאולמות האבירים – כאן נחשפו שני מבנים תפקודיים: בקומה הראשונה – מאגר מים גדול לאגירת מי גשמים, שקירותיו מטוייחים בחומרי מליטה אטימים. בקומה השנייה – "מפעל" לתעשיית סוכר שנמצאו בו חפצים שונים וכלים רבים ליצור ולאגירת סוכר.
ג. מבנה שירותים ציבוריים בצפון-מערב המתחם – סילוק השפכים אל קומת המסד וממנה החוצה אל הים נעשה באמצעות מרזבים למימי גשמים שהוכנסו לקירות המבנה (3) ויתכן שבקיץ הובאו לכאן מי ים. כאן היה אחד ממגדלי הפינה של הרובע ההוספיטלרי. תעלת הביוב החלה ממבנה השרותים במגדל הצפון-מערבי (2 בשרטוט) ונמתחה לכיוון דרום-דרום -מזרח עד הים. הקטע הפתוח לביקור מסומן בקו כחול רצוף ויתר חלקי התעלה, כפי שנחשפו בבורות בדיקה אחדים, מסומנים בקו-נקודות כחול.
ד. אולם האומנות (נקרא גם גראנד מוניר) – האומנות הינן העמודים  המחזיקים את התקרה. זהו אולם ענק שמידותיו כ- 48X35 מטרים. הוא מחולק על ידי 15 עמודים ל- 24 חללים זהים כמעט לחלוטין בגודלם ובצורתם. יתכן שכאן היה ה"דורמיטוריום"- אולם שינה עבור חברי המסדר ההוספיטלרי ועבור מאות צליינים שהגיעו באותם ימים לעכו. האולם הוא קומת-המסד של ארמון בן ארבע קומות המופיע ברישומים של העיר מן המאה ה-17.
בסוף שנת 2014 הפך האולם למשכנן של תשע חנויות-עסקים של בעלי מלאכה במגוון פעילויות, בחלק מהן ניתן לקיים סדנאות-יצירה לילדים ולמבוגרים: צורפות תכשיטים, אריגת חוטים, רקמה, אטליה של צייר, קליעת סלים ומחצלאות, קדרות ואמנות בחומר (חימר), עיצוב וטביעת מטבעות, עבודות עור, ניפוח זכוכית, חרש מתכת, תבלינים, בשמים וסבונים. מעת לעת מתחלפים בעלי המלאכה ותחומי פעילותם.
מאולם זה יש כניסה אל הרחוב הדרומי.
ה. אולם האסורים – אולם הנמצא ממזרח לאולם הגדול ובמפלס נמוך יותר המגיע עד הסלע הטבעי. לאולם יש פתח אחד בלבד בצידו הדרומי, הכולל חדר משמר ומפתח-ירי, ואין בו חלונות כלל. זאת ועוד, משערים כי בשקעים החצובים לאורך קירותיו קובעו טבעות מתכת לחיבור שלשלאות. מכאן הקביעה כי יתכן ומדובר בחדר כליאה לפושעים.
באמצע שנת 2014 הוכנסו לאולם זה תצוגה ארכיאולוגית ושלטי הסבר מעוצבים. מוצגות כאן התקופות הבאות: תקופת הברונזה (כנענים), תקופת הברזל (פניקים), התקופה הפרסית, הרומית, ההלניסטית (יוונית) והביזנטית. בין המוצגים בולטת רגל של שולחן מִנחָה, עשויה גרניט אפור ועליה חרות שמו של פרעה אחוריס מן השושלת ה- 29 (380-393 לפנה"ס).
ו. חצר המצודה – שטחה כ- 1200 מ"ר. בצידה הצפוני יש באר שנחפרה אל מי התהום, ושתי בריכות מים מטויחות. כך גם בפינה הדרום-מערבית יש באר נוספת ובריכה מטויחת צמודה לה. בצידה המזרחי יש גרם מדרגות מונומנטלי אשר הוביל בעבר אל הקומות העליונות של האגף המזרחי אל המתחם בו התגוררו בכירי המסדר בעכו. רום נמוך של המדרגות מאפשר גם עליה של סוסים אל המפלס העליון. החצר היא לבו של המתחם ההוספיטלרי כי מסביבה מופיעים המבנים התפקודיים החשובים.
ז. חדר האוכל הצלבני – נקרא רפקטוריום או אולם העמודים. זהו מבנה אדריכלי מדהים, מורכב מחלל גדול הנשען על שלושה עמודים עגולים עצומים. כל עמוד נושא שמונה קשתות. בקירות מופיעות כותרות מעוטרות בגילוף אבן ובשתיים מפינות האולם מופיע סמלו של בית המלוכה הצרפתי בדמות עלי השושן הצחור (החבצלת, "פלר דה ליס"). הרפקטוריום נבנה בסביבות שנת 1148. גם בקירות מבנה זה נמצאו מרזבים להולכת מי גשמים. כאמור, יתכן כי זהו חדר האוכל מן התקופה הצלבנית והמטבח – שטרם נחשף – היה ככל הנראה באולם הצמוד לרפקטוריום מצד מזרח. החורים הנראים בקירות האבן שלפני שתי הכניסות שימשו כנקודות תמיכה לפיגומים שהוצבו בעת הבנייה*.
בתמונה: "קשתות ברפקטוריום" בחץ אדום – רוזטה בהצטלבות קשתות קמורות של בנייה מאסיבית בסגנון רומנסקי, בחץ שחור – קשת מחודדת בבנייה עדינה המשוייכת לסגנון הגותי המאוחר יותר.
ח. המנהרה – (ראה גם ג' לעיל) מן הפינה הדרום-מזרחית של החצר המרכזית נמתחת מנהרה באורך של כ- 85 מטרים ומוצאה במבנה הקריפטה. זו היתה מנהרה להולכת ביוב אשר לקראת סוף ימיה של הנוכחות הצלבנית בעכו נוקתה והוסבה להיות מנהרת מילוט סודית.
ט. האולם היפה – אולם קטן מידות בן חלל יחיד הנמצא בין האולם הגדול אשר מצפון לו, לבין הרחוב המקורה הדרומי אשר מדרום לו. יתכן ומדובר בחדר ששימש כקפלה ויתכן כי היה מעין מתחם שער לשלושה פתחים היוצאים ממנו אל יתר חלקי המתחם.
י. הרחוב הדרומי – אזור שנחשף רק לאחרונה. הרחוב נמתח מן החומה הצפונית של העיר ועד אזור הרובע של בני גנואה. הקטע המרכזי שלו נמצא מתחת למפלס הרחוב דהיום, המוביל מערבה אל החמאם התורכי. המשכו של רחוב זה מערבה מסתיים בכניסה המערבית של הרפקטוריום. על הטיח המקורי של קירותיו מופיעים תחריטים עדינים של צפורים, ספינות
י"א. הקריפטה – זוהי קומת המסד של הכנסייה על שם יוחנן הקדוש. בדרך כלל שימשה לקבורה של אנשים חשובים מן הכנסייה או אגירת גולגלותיהם. הקריפטה ממוקמת מדרום לרחוב הדרומי והגישה אליה דרך המנהרה או דרך הבזאר הטורקי. מעל הקריפטה מופיעה הפוסטה. מדרום לבזאר הטורקי (לא מסומן במפה לעיל) היה מבנה בית החולים. בתוך הקריפטה מונח לתצוגה לוח שיש ועליו תחריט אבן של מאמין כורע ברך (בעיגול אדום). על התחריט מופיעה השנה 1291, שנת הכיבוש הממלוכי. ראה משמאל למטה תמונת "התחריט"
אתרים נוספים במתחם המצודה מופיעים במפה במספרים כחולים
1. החפיר הצפוני – המפריד בין הקיר הצפוני של המצודה הנשען על חומת דאהר אל- עומר, לבין חומת אחמד אל ג'זאר.
2. המגדל הצפוני-מערבי
3. המעבר הצפוני-מערבי
4. המעבר המזרחי
5. האגף המערבי
6. האגף המזרחי
7. האולם הנעלם
8. הרחוב המזרחי
9. הסמטה הדרומית
10. השער הדרומי
11. השער הדרומי-מזרחי
12. המגדל הצפון-מזרחי, בורג' אל-חאזנה מהתקופה העות'מאנית.
מקורות
1. גולדמן, ז. בנייני המסדר ע"ש יוחנן הקדוש בעכו.בתוך: שילר, א. עכו ואתריה. קרדום, שבט תשמ"ג הוצאת אריאל, ירושלים, עמ' 80.
2. פורמן-נעמן, י וכסלו, ר. "אולמות האבירים" – שימור מרכז המסדר ההוספיטלרי בעכו העתיקה. רשות העתיקות, ירושלים, 2009.
3. תקציר זה מתבסס על המאמר: שטרן, א. מרכז המסדר ההוספיטלרי בעכו בתוך: קדמוניות 119,עמ' 4-12 בהוצאת החברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה, ירושלים, 2000.
4. שטרן, א ואבו-עוקסה ה. גילויים ארכאולוגיים חדשים מעכו הצלבנית. בתוך: אלף לילה ויום תולדותיה של עכו. בהוצאת מוזיאון הכט ואוניברסיטת חיפה, תש"ע.
5. פורמן-נעמן, י. וכסלו, ר. "אולמות האבירים" – שימור מרכז המסדר ההוספיטלרי בעכו העתיקה. רשות העתיקות, ירושלים, התש"ע.
*  המידע אודות חורי הפיגומים – מר אליעזר שטרן, בע"פ.