זהו שמו של רחוב קצר היוצא מככר גנואה לכיוון מערב כלומר אל רחוב ההגנה שנמתח במקביל ובצמוד לחומה המערבית של העיר העתיקה. הרחוב נקרא על שמו של הראש"ז, רבי אברהם שלמה זלמן צורף, שהוא סבו של יואל משה סלומון ממייסדי פתח תקוה. הראש"ז יצא לארץ ישראל עם משפחתו בשנת 1810. כשנה התעכב בקושטא (איסטנבול) בה למד צורפות (וחיבר לשמו את השם צורף) ובהושענא רבה של שנת תקע"ב 1811 הגיע לנמל עכו, והשתקע בעיר למשך חודשים אחדים (יש גרסה אחרת ולפיה שהה בעכו יום אחד בלבד). 
צורף נולד בעיר קיידנוב שבליטא. בשנת 1811 עלו הוא ואשתו בעליית תלמידי הגר"א לארץ ישראל דרך נמל עכו. תחילה התיישב בצפת, אך לא חלפו אלא חודשים אחדים ועבר לירושלים. באותה תקופה הייתה ירושלים סגורה בפני עליית יהודים אשכנזים, בגלל חוב ישן של רבי יהודה החסיד. בבואו לירושלים, החל להתחבר לערבים תושבי המקום. עקב הכרויות אלו החל לפעול למתן רישיון ליהודים אשכנזים לגור בירושלים, ולהקמת קהילה אשכנזית מסודרת, שתכין את התשתית לעליה המונית לירושלים.
השתדלויותיו של צורף נשאו פירות, והוא הצליח ובשנת 1819 הצליח להשיג מהממשל הטורקי כתב פיטורין רשמי מהחובות הישנים, שרבצו על היהודים האשכנזים למעלה ממאה שנה, וכן קיבל היתר ליהודים אשכנזים להתיישב בירושלים.
צורף הכין תוכניות לשיקום שטח בית הכנסת "החורבה" והפיכתו למרכז יישוב יהודי. בשנת 1836 הוא קיבל פירמאן (צו מלכותי) מהמלך מוחמד עלי, מושל מצרים, המרשה לשקם את שטח "החורבה". חודשיים מאוחר יותר החל בשיקום. בשנים 1837- 1838 חנך את בתי הכנסת "מנחם ציון" ו"שערי ציון", וכן מושב לבית דין צדק, בית ספר ותלמוד תורה לנערים, דירות מגורים וחנויות.
הצלחותיו היו לצנינים בעיני תושבי ירושלים הערביים, והם חיפשו דרכים לנקום בו. כל זמן שהיה הממונה היחיד על כספי "החורבה", דאג להעביר כספים למנהיגי הערבים "למען השלום". אולם כאשר גדל היישוב, וקמו מנהיגים וממונים חדשים, נאלץ לחדול מלתת לערבים את אותם השלמונים. דבר זה הקים נגדו אויבים רבים. לבסוף הרגוהו, בי"ט באלול תרי"א (1851).

בנו, מרדכי סלומון, הסב את הכינוי הידישאי של אביו מזלמן לסולומון (כנראה בהשפעת ה"סולימאן" הרווח בערבית) ואימצו מעתה כשם-משפחתם. עם-זאת, עדיין נודע מרדכי בסביבתו כ "מרדכי צורף".
נכדו, הרב יואל משה סלומון, היה ממיסדי פתח תקווה, ונינו, חיים סלומון, היה ממיסדי חברת התרופות "סלומון לוין ואלשטיין" שממנה התפתחה חברת התרופות טבע. (לפי מקורות שונים ובהם גיל רילוב ויהודה ליבס).

ראה הרחבה כאן.